Nie jesteś zalogowany. Kliknij zaloguj się lub załóż konto aby w pełni korzystać z forum...
Ocena wątku:
  • 12 głosów - średnia: 3.58
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Properly - Proptrading na rynku Forex (~25-75% rocznie)
Kolejny tydzień

Perturbacje rynkowe są pośród innych powodów przejawem zwątpienia inwestorów w wysokie wyceny ryzykownych aktywów. Jednocześnie jednak gwarancje wsparcia fiskalno/monetarnego dla ratowania ożywienia ograniczają skalę korekt, po których przychodzą odbicia. Restrykcje aktywności gospodarczej będą się odkładać na danych makro, o ile ktoś teraz zwraca na nie uwagę.
W USA styczniowy raport z rynku pracy (pt) ma wskazać niewielki wzrost zatrudnienia (prog. 55 tys.) po zaskakującym ubytku miejsc pracy w grudniu. Dane sugerują zahamowanie odbudowy rynku pracy, skłaniając Fed do podtrzymania ultra-łagodnej polityki. Wskaźniki ISM dla przemysłu (pon) i usług (śr) prawdopodobnie potwierdzą utrzymanie tempa ekspansji, co sugerowały regionalne indeksy koniunktury. Kierunek dla USD będzie przede wszystkim zależał od generalnego sentymentu i nastawienia do ryzyka, choć trzeba podkreślić aktualnie kruchy stan rynków.
W strefie euro tydzień przynosi finalne szacunki PMI (pon, śr), PKB (st) inflację (śr) i sprzedaż detaliczną (czw), ale małe są szanse, aby dane mogły wpłynąć na wycenę euro. EUR/USD pozostaje barometrem nadstawienia do ryzyka, a ostatnio dodatkowo zakłócany jest szumem z EBC dotyczącym gotowości banku do kontrolowania kursu walutowego. Uważamy bezpośrednie oddziaływanie na kurs EUR za mało prawdopodobne.
W Wielkiej Brytanii głównym wydarzeniem tygodnia jest posiedzenie Banku Anglii (czw). Zaostrzony lockdown i kłopoty z wymianą handlową po brexicie rysują ponure tło dla nowych prognoz makroekonomicznych. Mimo to nie spodziewamy się zmian w polityce pieniężnej, choć na konferencji prezesa Baileya ważnym punktem będzie opinia o ujemnych stopach procentowych. BoE prawdopodobnie stwierdzi, że takie narzędzie jest do dyspozycji, co rynek będzie musiał zacząć uwzględniać w wycenię funta.

Zapraszamy także na Live informacyjny, który odbywa się każdy 1 poniedziałek nowego miesiąca.
Na live można zadawać pytania uzyskać odpowiedź na żywo, albo zadać pytanie w komentarzu i odpowiemy na nie tam.

Zapraszamy:

https://fb.watch/3ofVvMyQ6B/
Odpowiedz
[+]
Moja lekcja tradingu - mniej, ale dłużej...

Rynek finansowy możemy podzielić na wiele kategorii, jedną z nich jest stosunek zysku do ryzyka.

Z jednej strony mamy takie instrumenty jak lokaty, które charakteryzują się bardzo małymi zyskami, ale wysokim bezpieczeństwem (małym ryzykiem), na drugim krańcu mamy takie walory jak kryptowaluty, które dają możliwość zarobienia wysokich %, ale przy maksymalnym ryzyku utraty całego kapitału.

Dawno, dawno temu jak chyba każdy Trader szukałem takich narzędzi, które dadzą szybkie i duże zyski, ale zapominałem o ryzyku. Handel w oparciu o taką regułę okazał się wyniszczający.

Po pierwsze powodował niesamowite wahania emocji, duże % w jedną i drugą stronę.

Po drugie, w efekcie końcowym okazywał się wyniszczający dla kapitału. Gdy ryzykujesz wszystko, granica między zyskiem, a stratą jest bardzo cienka. Wystarczy jeden błąd.

Wtedy natrafiłem na nurt, który skupiał się przede wszystkim na zarządzaniu ryzykiem. Wszyscy mówili o nietraceniu, dbaniu o ryzyko, nie było w ogóle mowy o zyskach. Okazało się również, że do tego nurtu należą wszyscy wybitni inwestorzy i spekulanci. Dało mi to mocno do myślenia. Coś w tym musi być? Postanowiłem sprawdzić.

Diametralnie zmieniłem podejście do tradingu. Doszedłem do wniosku, że:

1. Chcę być na giełdzie przez dekady,

2. Do tego potrzebny jest mi kapitał,

3. Dlatego muszę o niego dbać,

4. Zyski przychodzą z czasem, im więcej czasu tym te zyski stają się praktycznie nieograniczone,

5. A niskie ryzyko, daje stabilność - chce unikać hazardu.

I zacząłem handlować w ten sposób. Wszystko okazało się prostsze, spokojniejsze i co może się wydawać absurdalne - zyskowniejsze.

Podczas gdy inne instrumenty potrafią zmieniać się o kilka % w ciągu godzin, mój kapitał potrzebował na to dni czy tygodni.

Ta zasada stała się jednym z filarów filozofii Properly. Jak spojrzycie na wyniki strategii to ich wynik jest pomiędzy 6-10% średnio w skali roku. Daleko do zmienności na krypto walutach, ale obsunięcia również wynoszą zaledwie kilka procent i to jest olbrzymia zaleta. Nie tracimy kapitału, nie musimy odrabiać (Jeśli straci się 50% to trzeba odrobić 100%)

Wybieramy spokój i stabilność kosztem wyższych zysków - choć czy faktycznie?

Okazuje się, że jak zrobi się bilans zysków i strat długoterminowo zyskowność jest bardzo wysoka co powtórzę jeszcze raz przy dużo większym spokoju.

Jak wszytko ma swoje plusy i minusy.

+ spokój

+ bezpieczeństwo kapitału

+ długoterminowość wyklucza element szczęścia/pecha

+ brak wahań emocji dzięki niskim obsunięciom kapitału

-okresy stagnacji, które polegają nie tyle na tym, że się ciągle traci, ale na tym, że przez jakiś czas wyniki idzie „bokiem”.

-cierpliwość i konsekwencja

Podsumowując.

Każdy Trader wybiera swoją drogę. Filozofia Properly i Traderów Properly opiera się na długoterminowym i stabilnym zarządzaniu kapitałem. Rozumiemy, że czas jest naszym zwolennikiem, a okresy straty to tak naprawdę małe obsunięcia sięgające zaledwie kilku procent.

PS. Z każdym kolejnym rokiem na rynku doceniam poczucie spokoju Smile
Odpowiedz
[+]
Czasami mamy wrażenie, że ludzie, którzy interesują się tradingiem wręcz proszą się o ból emocjonalny. Za bardzo skupiają się na celu zarobienia $, przez co efekt końcowy jest odwrotny: zostają bez pieniędzy, ale z depresją. Zapominają o drodze, którą trzeba przejść.

Uważamy, że w tradingu celem nie jest zarobienie pieniędzy. Zarabianie pieniędzy ma być drogą, którą chcę podążać przez długie lata. Jeśli tak ma być to muszę czerpać z tego radość, a nie ból. Dlatego uważamy, że trzeba robić wszystko, aby trading sprawiał nam dochodową przyjemność.

Jak sprawić, aby trading był fajny?

1. Nie szarżuj z ryzykiem. Zbyt duże pozycje są energetycznym wampirem. Ciągle patrzymy na wykres, każda zmiana powoduje w nas huśtawkę emocji. To zdecydowanie nie jest fajne!

2. Zaakceptuj stratę. Straty to trochę jak cofanie pionka podczas gry. 2 pola do przodu, jedno do tyłu. Strata to jedna z zasad gry zwanej tradingiem! (Coś jak „idziesz do więzienia i tracisz 2 kolejki” w Monopoly)

3. Nie oczekuj cudów. Niestety z 1000 zł, 1 mln w rok nie zarobisz (szanse jak w toto lotku ). Dlatego daj sobie czas.

Wielcy Inwestorzy nie budują swoich majątków szybko, ale długo, opierając się na procencie składanym. Właśnie to sprawia, że są WIELCY.

Zatem sprawmy, aby trading dawał nam przyjemność i dołączmy do grona Wielkich Traderów!

[Obrazek: iDPqrvT.jpg]

Przegląd tygodnia

Gwałtowna wyprzedaż obligacji na globalnym rynku przynosi wstrząsy na innych klasach aktywów. Dyskusja o lepszych perspektywach gospodarczych i przyspieszeniu inflacji podnosi obawy o wcześniejsze zacieśnianie polityki pieniężnej, pomimo przeczących deklaracji bankierów centralnych. Któraś ze stron musi w końcu odpuścić, ale póki dane wciąż wskazują na kruchość ożywienia, banki centralne nie zaryzykują odejścia od gołębiego języka. W przyszłym tygodniu PMI/ISM oraz raport z rynku pracy USA przyciągną największą uwagę.
Odpowiedz
[+]
What is the main advantage of the mentioned function? I read a lot about the brokers, daily forex calendar, but not too much information about the clarification of everything here. How about the different attitudes to it in the community?
Odpowiedz
[+]

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości