Masternody - czyli jak dużo zarobić, a się nie narobić


#1
Postanowiłem stworzyć poniższy wpis, gdyż przeglądając artykuły o masternodach w całym polskim internecie znalazłem jedynie 5 wartościowych tekstów. Z nich wszystkich 3 były tylko lekko wprowadzające w temat, bez żadnych konkretów. Pozostałe 2 konkretniejsze, merytoryczne, ale skupiające się bardziej na kwestiach technicznych działania masternod - bez dokładnych porad jak w nie inwestować i jak na nich zarabiać. Od wielu miesięcy aktywnie zarabiam na masternodach, więc chętnie przedstawię temat szerszemu gronu odbiorców. Wątek będzie aktualizowany w oparciu o bieżące analizy rynku oraz wasze komentarze i sugestie. Jeżeli nie interesuje cię teoria, tylko chcesz od razu wiedzieć „jak dużo zarobić, a się nie narobić” Smile to możesz czytać od rozdziału >>Jak zacząć? Krok po kroku<<.

Wprowadzenie

Do tej pory inwestowanie w kryptowaluty miało dwie najpopularniejsze formy: kupowania ich na giełdach oraz samodzielnego kopania

Kopanie od dłuższego czasu mocno traci na popularności ze względu na coraz mniejszą opłacalność w stosunku do cen sprzętu oraz generowanych kosztów zużycia energii elektrycznej. 

Kupowanie było bardzo popularne jeszcze do listopada ubiegłego roku, kiedy to kurs Bitcoina spadł dość nagle o około 50%. Kurs co prawda podnosi się w z dołka, ale w dość powolnym tempie, a zainteresowanie inwestorów tą formą zarobku znacząco spadło. 

Kryptowaluta DASH jako pierwsza zapoczątkowała inny sposób pozyskiwania monet, który się rozpowszechnił w kolejnych kryptowalutach i ostatnio bardzo mocno nabiera na znaczeniu – chodzi o masternodes

Czym są masternody?

Najprościej mówiąc są to specjalnie skonfigurowane portfele/węzły danej kryptowaluty. Utrzymują one pełną synchronizację z jej siecią blockchain i są aktywne przez całą dobę. Głównym zadaniem masternody jest przeprowadzenie (potwierdzenie) transakcji w danym blockchainie. Zależnie od zasad obowiązująych w konkretnej kryptowalucie taki węzeł bierze udział w autoryzacji transakcji, miksowaniu, zwiększaniu ich prywatności, czy wykonywaniu innych dodatkowych usług. 

Masternody w są w pewnym sensie bardzo podobne do koparek, ponieważ przetwarzają wszystkie operacje w sieci i w taki sposób zabierają część monet, które znajdują w nowym bloku. Całkowity zysk dzieli się pomiędzy wszystkich uczestników procesu. 

Ze względu na kluczowe znaczenie masternod dla całej sieci ich właściciele posiadają prawo głosu w ramach systemu zarządzania daną walutą - mają więc wpływ na kierunek rozwoju całego projektu. 

O zarabianiu na masternodach

Na świecie poza bitcoinem istnieje kilka kilka tysięcy różnych kryptowalut. Kilkaset z nich pozwala zarabiać inwestorom poprzez generowanie stałego codziennego przychodu dla właścicieli masternod w ramach sieci danej waluty. 

Przy takiej ilości różnorodność opcji jest ogromna. Istnieją kryptowaluty gdzie koszt uruchomienia jednej masternody to kilka dolarów, istnieją też takie gdzie koszty to kilkaset tysięcy dolarów. Można samodzielnie być właścicielem całej masternody, albo wykupić jakiś procent udziałów w danej masternodzie i czerpać zyski proporcjonalne do zainwestowanego kapitału. Kapitał w każdej chwili można bezstratnie wycofać (tak naprawdę jest on cały czas u nas portfelu danej kryptowaluty, nigdzie nie trzeba go wpłacać i ryzykować powierzania naszych pieniędzy innym, ale o tym później...)

Opcji masternod jest wiele, oto kilka prostych przykładów:
- stały zbalansowany przychód w długim okresie czasu bez ryzyka 
- bardzo wysoka stopa zwrotu w krótkim czasie, ale z większym ryzykiem inwestycyjnym
- warianty hybrydowe, połączenie obu powyższych
- niski/wysoki wkład wejściowy (koszt masternody od kilku $ do kilkuset tysięcy $ np. przy DASH)
- zyski rosnące wraz z upływem czasu, malejące lub na stałym poziomie

Jak zacząć? Krok po kroku.

Przedstawię wszystko na przykładzie kryptowaluty PIVX. Do uruchomienia masternody i czerpania z niej pasywnego zysku wymagane jest posiadanie określonej liczby jednostek danej waluty – w przypadku PIVX jest to 10 tys. jednostek. Cena zakupu takiej ilości PIVX to około 7600$. Ale spokojnie, Smile jak już wcześniej wspominałem można wykupić sobie po prostu np. 1% masternody, albo skorzystać z innych kryptowalut, gdzie próg wejścia jest niższy. O tych opcjach napiszę później, a tymczasem jak to wygląda na naszym przykładzie dla PIVX w skrócie:

  1. Kupujemy wymaganą ilość, czyli 10000 jednostek PIVX i przelewamy na nasz prywatny portfel na komputerze.
  2. Mamy już wymagany depozyt, teraz potrzebny nam jest serwer do obsługi naszej masternody, który będzie utrzymywał ją online 24/7.
  3. Możemy tu skorzystać z gotowych rozwiązań platform hostujących masternody (prostszy sposób, nie potrzeba wiedzy informatycznej, koszty od 1$ miesięcznie) lub uruchomić własny serwer z zewnętrznym adresem IP (potrzeba trochę wiedzy informatycznej, koszty od kilku $ miesięcznie).
  4. Konfigurujemy serwer pod obsługę masternody - w przypadku platformy hostującej będzie to tylko podanie ID transakcji w której przelaliśmy 10000 PIVX pomiędzy naszymi portfelami. Tylko podanie TXid jako dowód posiadania depozytu, sam depozyt zostaje cały czas w naszym portfelu, nigdzie go nie wysyłamy.
  5. W kilka minut serwer obługujący naszą masternodę powinien wyświetlić komunikat o gotowości do rozpoczęcia pracy. Z poziomu lokalnego portfela odpalamy masternodę odpowiednią komendą.
I to by było na tyle Smile
Od tego momentu 10000 PIVX zostaje zamrożone w naszym portfelu jako depozyt masternody i regularnie na nasz portfel codziennie zaczynają spływać zyski z sieci PIVX jako wynagrodzenie za obsługę transakcji. Powiększają one nasz depozyt 10000 PIVX o kolejne jednostki.

A co jeśli chcemy zrezygnować z masternody?

Tak jak wspomniałem można to zrobić w każdym momencie bez utraty jednostek kryptowaluty. W poniedziałek uruchomiłeś masternodę, ale w czwartek się rozmyśliłeś? 
Żaden problem, możesz ją anulować na przynajmniej 2 sposoby. Wystarczy że z poziomu lokalnego portfela wydasz komendę do zatrzymania masternody, albo po prostu przelejesz gdzieś te 10000 PIVX (np. na swój drugi portfel). Jeżeli naruszysz wymagany kapitał masternody to z automatu przestaje ona działać, bo do działania wymaga minimum 10000 PIVX. Pieniądze są cały czas u ciebie, to ty decydujesz kiedy je ruszyć

A co z zyskiem który masternoda wygenerowała przez te kilka dni zanim się rozmyśliłeś? Jest twój! Smile Smile 
Tak, jednostki PIVX za obsługę sieci spływają zawsze bezpośrednio na twój prywatny portfel, codziennie, to transakcje bezzwrotne. Sieć płaci za okres czasu przez który obsługiwałeś transakcje, nie ważne czy trwało to 3 miesiące, czy tylko 4 dni - wynagrodzenie jest twoje i ci się po prostu należy.

Coś dla „Kowalskiego” z mniejszym kapitałem

Co jeśli nie mamy tych kilku tysięcy dolarów, które możemy wydać na masternodę? A nawet jeżeli mamy zbędne parę tysięcy, to nie chcemy ich zamrażać na lokacie masternody, tylko spróbować z mniejszymi kwotami?

Z pomocą przychodzą dostawcy usług „shared masternodes”, czyli masternody współdzielone z innymi użytkownikami. Przykład PIVX i 10 tysięcy monet opisany we wcześniejszych rozdziałach dotyczył posiadania całej prywatnej masternody na własność. W niektórych serwisach można jednak wykupić dowolny % udziałów masternody i czerpać zyski wprost proporcjonalne do zainwestowanego kapitału.

https://midas.investments/
Midas Investments - uczciwa platforma, ciesząca się chyba największym zaufaniem w tej branży. Istnieją na rynku od prawie 3 lat świadcząc usługę „shared masternodes” dla tysięcy klientów. Na obecną chwilę mają ponad 1200 aktywnych masternod, do wyboru jest około 60 kryptowalut. Natychmiastowe księgowanie depozytów, wypłaty do 1 godziny od zlecenia przelewu (w praktyce jak zlecam przelew to do 10-15 min jest wykonywany). Brak minimum inwestycyjnego, można zainwestować nawet 1 monetę. Ich prowizja to 5% od zysków lub stała opłata 3$ - 5$ miesięcznie zależnie od wybranej kryptowaluty i modelu rozliczeniowego.

https://www.cryptohashtank.com/
CryptoHashTank - mimo że na rynku „shared masternodes” istnieją od 11 miesięcy, to bardzo szybko niemal dogonili Midas Investments. Obsługują obecnie ponad 1000 masternod dla ponad 2000 klientów, mają około 80 kryptowalut do wyboru. Depozyty księgowane co 10 minut, wypłaty do 24 godzin od zlecenia przelewu (w praktyce jak zlecam przelew czekam zwykle od 2 do 5 godzin). Brak minimum inwestycyjnego. Ich prowizja to 4% od zysków. 

https://simplepospool.com/
SimplePOSpool - od ponad roku na rynku. Tylko 40 kryptowalut do wyboru, ale liczba masternod zarządzanych przez nich jest imponująca, aktualnie obsługują ich ponad 1600. Depozyty księgowane na bieżąco, wypłaty realizowane raz dziennie. Niskie minima inwestycyjne dla każdej waluty, prowizja na poziomie 5% od zysków. 

Ile można zarobić?

To zależy w jaką kryptowalutę zainwestujemy. Roczna stopa zwrotu (oprocentowanie) waha się od kilku-kilkudziesięciu % w większości kryptowalut, do kilkuset, a nawet kilku tysięcy % rocznie w przypadku niektórych z nich. Dla laika liczby te wydają się niemożliwe. No bo jak to lokata roczna z oprocentowaniem np. 35% w skali roku? To już wydaje się nierealne, a co dopiero oprocentowanie roczne rzędu 400-500%?!? Prawda, że niemożliwe? Hmm... Smile

Wszystko zależy od czynników ryzyka. Kursy wielu kryptowalut potrafią być bardziej chwiejne niż „klasycznych” walut na rynku, a ich zachowania można porównywać raczej do zachowań kursów akcji niż walut. Niektóre z nich utrzymują bardzo stabilny kurs, zapewniając zyski na poziomie 20-40% rocznie, inne miewają większe wahania ceny kursu, rekompensując to znacznie wyższymi zyskami na poziomie kilkuset % w skali roku i więcej. Więc zarobić można naprawdę sporo, tylko trzeba wiedzieć jak.

Od czego zacząć?

Najpierw może podlinkuję największy serwis prezentujący statystyki wszystkich dostępnych na rynku monet, które mają opcję generowania zysków przez masternody:

https://masternodes.online/

Jak widać różnice pomiędzy kryptowalutami są znaczne. Serwis przedstawia statystyki dla ponad 450 kryptowalut z opcją masternodes (zapewne każdy kto choć trochę interesuje się tematem wie, że aktualnie na rynku światowym poza Bitcoinem istnieje około 4000 innych kryptowalut, pełna lista np. tutaj: https://www.coingecko.com/en), wszystkie one mocno różnią się takimi parametrami jak: cena za sztukę, całkowity kapitał rynkowy, dzienne obroty, cena 1 masternody, zyski z masternody (oprocentowanie) w skali roku itp.

Strona pozwala wygodnie sortować i filtrować wyniki. Można np. posortować sobie kryptowaluty wg ROI, które przedstawia tu roczne oprocentowanie, albo wg  „volume” (obrót dzienny), czy „marketcap” (kapitalizacja giełdowa). Warto w filtrach ustawić jakiekolwiek „volume” i „marketcap”, żeby od razu odrzucić kryptowaluty nieaktywne na rynku. Musimy też zdecydować czy wolimy zainwestować w coś krótkoterminowo z ogromnym rocznym oprocentowaniem - z czym wiążą się większe wahania kursu; czy też w coś o trochę mniejszym oprocentowaniu, ale za to bardziej długoterminowo ze stabilniejszym kursem.

Zanim w coś zainwestujemy warto dowiedzieć się o danym projekcie jak najwięcej. Czyli sprawdzić np. zmiany kursu danej waluty w ostatnich tygodniach/miesiącach, jej stronę internetową, explorer bloków, statystyki masternod, kanał Twittera czy Discorda, temat na forum Bitcointalk, dokumentację „white paper” itp.

Gdy już wybierzemy konkretną walutę w którą chcemy zainwestować, sprawdzamy czy stać nas na to, aby samemu zakupić całą masternodę (cena „mn worth”) danej kryptowaluty. Jeśli nie, to po prostu zakupiony kapitał inwestycyjny o dowolnej wielkości wpłacamy na dowolną platformę „shared masternodes” - 3 z nich wymieniłem wyżej w artykule. 

Jeśli nas stać na całą masternodę, wtedy nie musimy oddawać np. 5% zysków żadnej platformie tego typu, tylko 100% zysku jest nasze. Dodatkowo pieniądze zamrożone dla działania masternody są cały czas w naszym prywatnym portfelu, nie wysyłamy ich do pośrednika. Aby samemu nie zajmować się konfiguracją serwera pod masternodę można skorzystać z dowolnego dostawcy hostującego takie serwery, polecam np.:
https://ihostmn.com/index.php - ponad 200 dostępnych kryptowalut, koszty od 1 do 2 EUR miesięcznie za masternode
https://central.zcore.cash/mn-coins - około 100 kryptowalut dostępnych, koszty to 2 USD za miesiąc, możliwy dzienny system rozliczeniowy
https://hostovita.pl/masternode/ - wsparcie dla wszystkich dostępnych kryptowalut na rynku, cena 33zł/mc, maleje przy zamówieniu kolejnych masternod aż do 17zł/mc przy 10 sztukach

Polecane kryptowaluty pod inwestycję

[Tutaj będą się pojawiać kryptowaluty z opcją masternode w które warto zainwestować. Typowane one będą na podstawie moich własnych inwestycji, inwestycji moich znajomych oraz waszych preferencji. Bardzo mile widziane będą wszelkie wasze propozycje - użytkownicy forum. Będą one analizowane przeze mnie i inne osoby. Warto abyśmy razem nawzajem polecali sobie projekty które przynoszą zysk i wspólnie je analizowali. Jutro podzielę się kilkoma własnymi typami, liczę też na wasze sugestie.]
Odpowiedz
[-]
  •


#2
===============================================
   UltraPay Coin (UPC)
     [Obrazek: UPC.png] 
https://masternodes.online/currencies/UPC/

To będzie bardzo dobry przykład reprezentatywny, dodatkowo świeży bo z ostatnich dni... 
Zakończyli pre-sale i wystartowali na Crex 1 marca 2019, czyli niecałe 2 tygodnie temu. Cena bazowa 0.00001 BTC/UPC. Po pre-sale stało już 20 masternod. 2 marca inwestorzy postawili łącznie około 40 masternod, 3 marca - 70, a 4 marca - ponad 100. Tempo dość imponujące jak na nową walutę. Devteam wydaje się być uczciwy, a ich pomysł na rozwój waluty spodobał się społeczności. Po Crexie zamierzali wejść na Crypto-Bridge, ale jednak uznali że nie będą się rozdrabniać i wchodzą na Cryptopię, skoro powróciła do gry. Nagrody za blok wyglądają następująco: 
[Obrazek: e4iB2hP.jpg]
Z tego 80% dla posiadaczy masternod, a 20% dla reszty. Cena 1 masternody to 6k UPC. Jak widać po bloku 22000 została aktywowana pierwsza faza wysokiej stopy zwrotu, aby zachęcić początkowych inwestorów. Faza ta potrwa do bloku 40000, czyli do 12 marca 2019 r. do godz. 24:00. Mniej więcej o północy z 12 na 13 marca zostanie wydobyty blok 40000 i rozpocznie się druga ostatnia faza "high ROI", większa niż poprzednia - potrwa około 20 dni do 1 kwietnia 2019. Później wskoczy już tryb "standardowy".
Z tego tylko względu aktualnie roczne oprocentowanie jest na poziomie bagatela 3700%, Big Grin a jutro zostanie mniej więcej potrojone, żeby 1 kwietnia wrócić znów na jakiś "normalny" poziom. Myślałem, że przez to kurs gdzieś jutro rano zacznie rosnąć aż do bloku 40k, ale rynek zareagował już dziś.
Aktualnie na Crex pokazuje ponad +50% wzrost ceny, który zaczął się 3 godziny temu. Obserwowałem jak w ciągu godziny zlecenia kupna wzrosły z 0.9 BTC na 1.4 BTC, aby finalnie dobić do 1.7 BTC w momencie gdy piszę ten tekst.

   Ile konkretnie zainwestowałem w UPC i ile zarobiłem?
Kupiłem 4 marca 12k UPC po cenie niestety lekko zawyżonej około 0.000011 BTC, wydając łącznie około 0.13 BTC. Całość wrzuciłem na https://www.cryptohashtank.com/ z opcją 100% reinwestycji kapitału. Wszystko dlatego, że zysk generował się w interwałach mniej więcej co 2 godziny, a oprocentowanie roczne mojej "lokaty" wynosiło wtedy jakieś 8000-9000% (im mniej masternod do podziału nagród z bloku, tym większe zyski, wtedy stało ich w blockchainie około 100), więc kapitalizacja odsetek co 2 godziny przy takim oprocentowaniu sprawiła, że mój kapitał podwoił się w jakieś 4 dni. Big Grin 8 marca miałem już 24k UPC
Postawiłem z tego 4 swoje własne masternody. W międzyczasie dokupiłem kolejne 12k UPC z czego większość w dołku który był w nocy z 8 na 9 marca. Udało mi się kupić 12k UPC za jakieś 0.07 BTC. Gdzieś wtedy UPC weszło na platformę https://midas.investments/, jak tylko to zobaczyłem od razu wpłaciłem te 12k właśnie tam (kapitalizacja odsetek jest tam lepsza niż w CHT i szybsze wypłaty).
Przy takim oprocentowanie jakie jest obecnie w fazie "high ROI" https://masternodes.online/currencies/UPC/ - moje masternody wraz z Midasem wygenerowały tyle monet, że na dzień dzisiejszy (11.03.2019) mam w sumie w portfelu 53k UPC. Z czego tylko 24k jest zakupione przeze mnie za łączną cenę 0.2 BTC, reszta (około 29k UPC) to zyski z masternod.

   Podsumowanie
Wydałem łącznie 0.2 BTC na 24k UPC. 
Po tygodniu mam 53k UPC, które mogę po obecnym kursie sprzedać za 0.4 BTC.
Gdyby nawet nie było tej zwyżki kursu którą widać obecnie, mógłbym sprzedać wszystko za przynajmniej 0.3 BTC.
Oczywiście 7 masternod cały czas sobie stoi generując mi ponad 4k UPC dziennie Smile - sprzedaje po trochę za jak najlepszą cenę. Czekam jeszcze na jutrzejszą zwyżkę.

Jak ktoś chciałby kupować UPC i też się pobawić tą walutą, to do końca marca trwa "high ROI", więc można jak najbardziej. Polecam albo poczekać na jakiś dołek, albo kupić jeśli jest po cenie niższej od pre-sale, czyli poniżej 0.00001 BTC/UPC. Najbliższą znaczną zmianę ceny (albo spory dołek, albo górka - ciężko powiedzieć) przewiduję zaraz po wejściu waluty w drugi etap "high ROI" czyli nad ranem 13 marca.
Oczywiście nie chodzi mi o kupienie dla samego trzymania w portfelu i czekania na lepszy kurs, tylko wiadomo od razu postawienie masternody, albo wrzucenie wszystkiego na Midasa.

===============================================
   [Obrazek: AZcKVof.png]

LemonAd (LAD). Jedna z 5 kryptowalut które spełniły kryteria przynależności do programu inkubatora Midas Investments - największej i najdłużej istniejącej na rynku platformy "shared masternodes" o której już wspominałem. Link do programu tutaj: https://mn.investments/tag/incubator-programme/

Ruszyli 2 dni temu, 10 marca. Tylko w przypadku tej waluty spośród wszystkich w inkubatorze deweloper z Midasa napisał post w ich temacie potwierdzający oficjalne partnerstwo: 
https://bitcointalk.org/index.php?topic=...sg50075458
W przypadku pozostałych nie było to dotychczas robione. Podrzucam temat od razu, na https://masternodes.online/ ich jeszcze nie znajdziecie. Jako że waluta jest świeża to w ich blockchainie na chwilę obecną pracuje tylko 7 masternod. Zyski z "kopania" bloków są więc dzielone pomiędzy tylko tych 7 użytkowników, co daje aktualnie roczne ROI na poziomie 3400%  Big Grin

Spełnienie kryterów inkubatora Midas, dobrze wyglądająca strona internetowa, ciekawy projekt, atrakcyjne ROI nie tylko w aktualnej fazie projektu ale również później.  Szczerze mówiąc chyba zachęci mnie to do przystąpienia już w fazie ICO. Poczekam i zobaczę. Tutaj podrzucam link do specyfikacji, polecam przyjrzeć się "Emission rate" - bardzo dobrze to wygląda:
https://www.lemonad.io/#specs

Cena na chwilę obecną w pre-sale wynosi 0.0002 BTC/LAD.

===============================================
   MOBInode Coin (MOBI)
     [Obrazek: MOBI.png]
https://masternodes.online/currencies/MOBI/

Kolejny ze świeżych projektów, któremu bacznie się przyglądam. Istnieją dopiero od połowy lutego 2019, 27 lutego weszli na Crypto-Bridge i tu zaczęło się robić ciekawie... Dość szybko zaczęli notować dzienne obroty na giełdzie powyżej 20 BTC i nie schodzą poniżej tego poziomu, cały czas w okolicach top 3 wolumenu dobowego giełdy, w szcztytowym okresie mieli nawet ok. 40 BTC: 
https://wallet.crypto-bridge.org/market/...BRIDGE.BTC
Dla nowej kryptowaluty, to wyniki więcej niż dobre. Obecnie po dużych zwyżkach waluta zanotowała spadek do poziomy ceny z pre-sale czyli 0.0005 BTC/MOBI. Wczoraj wieczorem uznałem więc, że jest teraz dobra okazja żeby dołączyć do grona posiadaczy tej waluty, dam znać czy mi się to opłaci. Smile

Aktualne ROI roczne na poziomie ponad 600%, dystrybucja nagród za blok atrakcyjna dla posiadaczy masternod, będzie przez pierwsze 16 tygodni wzrastać co każde 10k bloków, czyli co około tydzień:

[Obrazek: fi4AAwH.png]
===============================================

Opisy kolejnych krypto - zarówno tych nowych jak i starych pojawią się wkrótce...
Odpowiedz
[-]
  •


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  thegcccoin.com - GCC Coin - kryptowaluta, ale nie tylko... Szymon Michalik 4 23,292 05-01-2018, 18:44
Ostatni post: Ripple1Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości