Nie jesteś zalogowany. Kliknij zaloguj się lub załóż konto aby w pełni korzystać z forum...
Ocena wątku:
  • 24 głosów - średnia: 2.29
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prawo, praca na etacie i prowadzenie firmy
Witajcie!

Tym razem coś dla ludzi, którzy chcą zakładać firme.

Otóż ostatnio czytałem ksiązkę Kamila Cebulskiego "Myśleć jak Milionerzy", w której wiele treści jest przeznaczonej na opisy aktów prawnych.

Wielu ludzi o tym nie wie, a może się to przydać więc streszczam:

1. Osoba, która pracuje na etacie i zakłada firmę, nie musi płacić składek na ZUS (prawie 800z!), gdyż robi to już jego pracodawca.
Jeśli nie pracujesz, a ktoś z Twojego otoczenia pracuje, może on założyć firmę na siebie i nadać Ci prawa przedstawiciela firmy, co umożliwia Ci działanie.

2. Jeśli chcesz robić biznes, to do momentu wystawienia pierwszej faktury nie musisz mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Jest jeszcze wiele innych możliwości, które znajdziecie w odpowiednich ustawach.
Sam w przyszłości będę zagłębiał sie w treść prawa, jednak narazie nie zakładam takowych działaności.

Jeśli ktoś z was zna inne luki prawne, które mogą wiele korzyści przynieść młodym przesiębiorcom, to zachęcam do podzielenia się nimi ;]
Odpowiedz
[+]
(26-08-2013, 21:37)GiJey napisał(a): 1. Osoba, która pracuje na etacie i zakłada firmę, nie musi płacić podatku od firmy, gdyż robi to już jego pracodawca.
Jeśli nie pracujesz, a ktoś z Twojego otoczenia pracuje, może on założyć firmę na siebie i nadać Ci prawa przedstawiciela firmy, co umożliwia Ci działanie.
a ja myślałem że podatki muszą płacić wszyscy Wink (no są wyjątki o których nie będę się rozpisywał)
GiJey chyba Ci się pomyliło ze składkami na ubezpieczenie społeczne z tym bym się zgodził, ale podatek od uzyskanego dochodu (o ile takowy jest) oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne trzeba płacić.
Jak "Twój" pracodawca z etatu może płacić za Ciebie podatek od uzyskanych dochodów z działalności? czegoś tu nie rozumię
Zapraszam na moją stronkę, gdzie są Tylko Najlepsze Buxy http://bux.TNB.pl

dobrze PŁACI za ankiety:
[Obrazek: logo.svg]

Odpowiedz
[+]
Wrócę do książki i zobaczę czy pojęć nie pomyliłem.
W każdym razie coś w tym stylu obowiązuje i idzie trochę zaoszczędzić. Prawdopodobnie będzie to składka na ZUS, jak tak teraz myślę.
Naprawdopodobniej jutro to zmienię.
Odpowiedz
[+]
składki na ZUS a dokładnie na ubezpieczenie społeczne tj. emerytalne, rentowe na bank nie trzeba płacić o ile ma się pełny etat czyli minimalne wynagrodzenie. Niestety składkę zdrowotną, którą także płacimy do ZUS należy płacić.
zerknij jeszcze raz do swojego źródła, bo z Urzędem Skarbowym lepiej nie wojować Wink
Zapraszam na moją stronkę, gdzie są Tylko Najlepsze Buxy http://bux.TNB.pl

dobrze PŁACI za ankiety:
[Obrazek: logo.svg]

Odpowiedz
[+]
Wybaczcie zwłokę z poprawieniem, ale miałem problemy zdrowotne przez ostatnie 2 dni i dopiero dziś mogłem się tym na spokojnie zająć.

Tak jak mówił mirek321 chodziło tutaj o składkę na ZUS, co już zostało poprawione.
Pomyliłem pojęcia, z czego wyszło coś pięknego, ale niestety nieprawdziwego w naszych realiach Biggrin

mirek321 wspominał też o składce zdrowotnej. Otóż musimy ją płacić, ale jak mówi Kamil Cebulski w swojej książce "Składka zdowotna to nie opłata, tylko zamrożenie pieniędzy, gdyż w zeznaniu rocznym, można te pieniądze odebrać!"
Wychodzi więc na to, że pracując na etacie można za darmo prowadzić działalność gospodarczą.
Odpowiedz
[+]
poszukaj dokładnie

masz pełny etat i dg to płacisz ,,zus" w wysokości 150 zetaWink
Odpowiedz
[+]
Pepe - są dwie możliwości;

1. Chodzi Ci o składkę zdrowotną, o której już pisaliśmy.
2. Coś się w przepisach pozmienialo przez kilka lat od napisania tego tekstu i rzeczywiście pomimo składek pracodawcy sami musimy jakiś profit zapłacić.
Odpowiedz
[+]
Raczej chodzilo tylko o skladke zdrowotna, bo nie kojaze rzadnej zmiany w tej kwestii.

A swoja droga, nie zgodze sie calkiem ze stwierdzeniem:
(26-08-2013, 21:37)GiJey napisał(a): 2. Jeśli chcesz robić biznes, to do momentu wystawienia pierwszej faktury nie musisz mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej.
Teoretycznie jest to prawda, ale w praktyce najczesciej rejestruje sie jednak firme troszke wczesniej, niz przed wystawieniem faktury.

Dzieje sie tak dlatego, iz jest potem klopotliwe rozliczanie, jesli wczesniej bralo sie jakies rachunki np. VAT osobowy.

A jesli juz zaczynacie dyskusje na takie tematy, to moze by zaczac od tego, jakiego rodzaju dzialalnosc otwierac? Nie chodzi mi o charakter dzialalnosci, a rodzaj spolki. Nie kazdy wybor jest dobry, kazdy ma pewne ograniczenia, kazdy ma pewne obowiazki. A najwazniejszym dla mnie aspektem jest odpowiedzialnosc finansowa Wink
Odpowiedz
[+]
monk7 - rozumiem o co Ci chodzi. Wiadomo, że nie pójdziemy na 10 minut przed spotkaniem z klientem.
Chodzi bardziej o to, że można przygotować wszystko przed zarejestrowaniem D.G., bo może to trwać nawet kilka miesięcy, przez co unikniemy niepotrzebnych wydatków.

Co do drugiego poruszanego przez Ciebie wątku - możesz trochę rozwinąć, bo nie chcę niepotrzebnych błędów robić odpowiadając. Tj. mniejwięcej wiem o czym myślisz, ale wolę się upewnić ;]
Odpowiedz
[+]
Chodzilo mi o typ spolki jaki sie wybiera. Mamy rozne rodzaje: cywilna, jawna, osobowa, z o.o., komandytowa, akcyjna, itd. Kazda ma pewne swoje plusy, ale i minusy. A najlepszym wyborem nie zawsze jest ta, ktora oferuje najmniej "papierologii" Smile
Odpowiedz
[+]
No tak, o tym myslałem ;]

Nie znam się zbyt dobrze na tym co oferuje dany rodzaj spółki więc polecić konkretnego nawet nie próbuję. Na temat spółek znam narazie podstawy.

Jeśli masz większą wiedzę na ten temat, to możesz się śmiało podzielić, gdyż tak jak napisałem wyżej, zachęcam do dzielenia się swoją wiedzą.
Wiem, że na tym forum są ludzie lepiej wyuczeni o spółkach odemnie. Będzie to jednak motywacja, żeby zagłębić sie w ten temat ;]
Odpowiedz
[+]
Jeśli chodzi o papierologię to jest ona uzależniona od tego jaką działalność prowadzisz i jaki rodzaj prawny wybrałeś a to coś zupełnie innego niż wybór formy prowadzenia ksiąg rachunkowych i wybór formy rozliczenia z ZUS i US. Wiadomo, że gdy zarabiasz w internecie to zakładanie spółki kapitałowej to byłaby raczej niewskazana przy jakiejś sprzedaży ale gdy świadczysz usługi na dość dużą skalę np prowadzisz gazetę to wtedy jak najbardziej taka forma jest wskazana. Zresztą zainteresowanych odsyłam do Kodeksu Handlowego lub mogą przeczytać sobie o spółkach.
Myślę, że problemem jest wybór formy opodatkowania i formy prowadzenia ksiąg handlowych.
Odpowiedz
[+]
Co do sposobu opodatkowania to raczej sie nie ma nad czym zastanawiac. Albo sie ma koszta ktore obnizaja przychod na tyle (wtedy zasady ogolne, czyli wg. skali), albo sie bierze ryczalt. To sa dwie najpopularniejsze metody. Sa tez inne, jednak wyraznie rzadziej wybierane, lub obostrzone dodatkowymi obowiazkami lub wskazaniami.

A co do spolek, to najlepiej zerknac tutaj Wink
Odpowiedz
[+]
Niestety wybór sposobu opodatkowania ma dość istotny wpływ np na odliczenia oraz wysokość podatku bo to jest zależne od tego jaki rodzaj działalności prowadzisz. Dodatkowo dochodzi forma prowadzenia ksiąg handlowych. Jeśli prowadzisz drobną i jednolitą działalność i nie masz zbyt wysokich dochodów to raczej warto wybrać uproszczoną formę podatkową niż wchodzić w jakieś skomplikowane i niezrozumiałe dla przeciętnego człowieka przepisy.
Odpowiedz
[+]
Mój były nauczyciel, ma dodatkowo swoją firmę. Tzn jest nauczycielem elektrycznych przedmiotów, a po pracy w szkole zakłada instalacje elektryczne itp. Uważam, że jest to dobre rozwiązanie. Szkoła płaci za niego składkę, więc sam jej nie musi płacić. Podatki od dochodu owszem, to musi płacić każdy. Lecz posiadając firmę można sobie odliczać przeróżne rzeczy jak paliwo, telefon i inne. Uważam, że jeżeli ktoś wyrabia się tutaj i tutaj to jest bardzo korzystne. A wydaje mi się, że przytoczonej przeze mnie osobie idzie dość dobrze, bo widzę, że ma nowe autko BMW za kilkadziesiąt tys i ostatnio widziałem go na działce którą prawdopodobnie kupił, w idealnym miejscu w którym sam bym chciał mieć działkę. Sposób odprowadzania podatków, najlepiej ugadać z kimś doświadczonym, aby wybrał dla nas najlepszą formę. Tak uważam ...
Zapraszam na mojego bloga Studencki Portfel gdzie staram się pisać o oszczędzaniu, inwestowaniu i zarabianiu przez internet
Odpowiedz
[+]
Nauczyciel to super zawód. Smile W szczegolnosci WFu.
Pracujesz 18 godzin tygodniowo (tyle wynosi etat nauczycielski, smieszne/zalosne, co nie?), pozostaje Ci kupa czasu w ciagu tygodnia na prowadzenie wlasnej dzialalnosci, a skladki juz oplacone. Cala zabawa z papierkami, wizja placenia ZUSu potrafi na prawde spieprzyc komus pomysl, np. ja już jeden pomysl porzucilem w obawie, ze ZUS mnie przez 1sze pol roku-rok prowadzenia dzialalnosci bedzie po prostu jadł w 100% albo nawet ponad 100% i dalem sobie spokoj ze slowami "moze pozniej".

Swoja droga to cala ta papierologia jest na prawde dramatyczna, bo zeby prowadzic wlasna dzialalnosc, bez placenia ksiegowej to jest to po prostu niemozliwe, a jak jest - to korzysta z tego pewnie conajwyzej 1% osob prowadzacych D.G.
Uproszczenie calego systemu nie jest niemozliwe, ale po co, skoro dzieki temu zamiast 1000 osob w ZUSie moze pracowac 10000 i to wszystko za nasze pieniadze? Wink

pozdrawiam
Odpowiedz
[+]
Tak, zawód nauczyciela w-f czy rożnych przedmiotów zawodowych, specjalizacji(technika i szkoły zawodowe) z połączeniem działalności gospodarczej wydaje się być całkiem przyzwoity. Jednak od dobrych paru lat mam w głowie pomysł ciekawego połączenie prowadzenia działalności z zawodem portiera na etacie. Składki tak jak pisał kolega wyżej, a dodatkowo można pracować będąc w pracy zarabiając podwójnie. Próg przebicia łatwiejszy bo wiadomo do oświaty nie jest łatwo się dostać zwłaszcza teraz kiedy jest/zbliża się niż demograficzny i przede wszystkim trzeba trochę osiągnąć w karierze edukacyjnej Smile

Ciekawe czy (w przenośni)komuś rozświetliłem drogę tym postem hehe...
Odpowiedz
[+]
Papierologia w Polsce jest bardzo skomplikowana. I jeśli mamy trochę większą firmę to moim zdaniem warto jest skorzystać z dodatkowej pomocy. Może nie zatrudniać osobnego księgowego ale na przykład skorzystać z usług biura rachunkowego. Obecnie dobrą ofertę posiada biuro Rodl & Partner:
roedl.com/pl/pl/

Oferują kompleksowe usługi. Czyli doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe. Ale również możliwość prowadzenia księgowości oraz przeprowadzenia profesjonalnego audytu finansowego.
Odpowiedz
[+]

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości