Nie jesteś zalogowany. Kliknij zaloguj się lub załóż konto aby w pełni korzystać z forum...
Ankieta: Czy inwestowałeś w pożyczki społecznościowe?
Tak i cały czas inwestuję.
Tak, ale porzuciłem już tą formę inwestowania.
Nie, ale planuję rozpocząć.
Nie i nie zamierzam.
[Wyniki ankiety]
 
Uwaga: To jest publiczna ankieta, więc każdy może zobaczyć na co zagłosowano.
Ocena wątku:
 • 4 głosów - średnia: 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
e-MONERO - Pożyczki społecznościowe - 10% w skali roku - emonero.pl
#1
Brick 
Powitać Szanownych Użytkowników Smile

Widząc, że na forum nie ma jeszcze artykułu na temat serwisu E-MONERO, postanowiłem takowy artykulik popełnić.

Na wstępie zacznę czym dany serwis E-MONERO jest. Ano jest to kolejny poskramiacz złych i niedobrych banków i lichwiarzy. Jest kolejnym fintech-owym serwisem walczącym z bezlitosnym i bezosobowym systemem oceny wiarygodności pożyczkobiorców opartym o zło wcielone czyli arkusz kalkulacyjny Excel.
A tak bardziej na serio - całkiem nowym i całkiem interesującym serwisem Social Lendingowym, opierającym się na idei automatyzacji (oszczędza inwestorom-pożyczkodawcom czas na poszukiwanie odpowiednich pożyczkobiorców). W przeciwieństwie do automatu znajdującego się na naszym największym polskim serwisie SL czyli Kokos, tutaj to nie my programujemy automat, tylko robi to obsługa serwisu. Na nas zrzucają tylko i wyłącznie obowiązek wpłaty kapitału. I w tym miejscu mogę napisać parę ciekawostek o serwisie, które zdecydowały że postanowiłem coś tutaj napisać:

 • Roczne oprocentowanie pożyczek to 10% (+ prowizja serwisu przerzucona na pożyczkobiorców).
 • Gwarancja depozytu - możemy przenieść cesje wierzytelności na serwis, jak opóźnienia w spłacie przekroczą 90 dni.
 • Podmiot odpowiedzialny za serwis to P2P Lending Sp. z o.o. (wpis w KRS numer 0000597369), a kapitał zakładowy to 300.000 PLN (dla firm pożyczkowych minimum to 200.000 PLN).
 • Rozproszenie środków - nasz kapitał jest rozdzielany na jak najwięcej mikropożyczek (nie mniej niż 10 PLN i nie więcej niż 100 PLN na każdą).
 • Data wpisu do KRS-u to 20-01-2016, a serwis rozpoczął udzielanie pożyczek 17-09-2016.


Parę informacji o serwisie, które można potraktować jako plusy dodatnie:

 • Wyżej wspomniana gwarancja depozytu. W zasadzie oznacza to, że inwestycja w serwis daje nam podstawowy zysk w wysokości 10% w skali roku, teoretycznie nie obarczony ryzykiem.
 • Dywersyfikacja wpłat inwestorów. Wygląda to trochę na teorię , bo udzielając pożyczki nowemu klientowi nie będą się chyba zajmować takimi pierdołami jak wybieranie kilkudziesięciu/kilkuset inwestorów, tylko po prostu przeleją daną kwotę, a automat ją rozsądnie rozdzieli pomiędzy inwestorów. Tak czy siak, dywersyfikacja zawsze ma sens.
 • Firma zarejestrowana w Polsce, można do nich przyjść, zadzwonić. Nie jest nieosiągalnym tworem z Panamy czy innych Wysp Marshalla.
 • Minimalna inwestycja to tylko 100 PLN.


Strona ma również kilka negatywów. Niektóre bardzo zaskakujące:

 • Istnieje maksymalny limit pieniędzy jaki możemy wpłacić do serwisu (zainwestować) i wynosi on tylko 4000 PLN. (Limit ma być na tyle niski, aby nie zezwalał na opłacalne prowadzenie DG w oparciu o te środki. Co prawda ZUS i US nie interesuje czy gospodarka w Polsce działa czy nie działa, składko-podatki i tak trzeba płacić, ale jakoś ten limit uzasadnili.)
 • Użytkownik serwisu ma być osobą nieprowadząca działalności gospodarczej (Powiązane z powyższym limitem.)
 • Możemy wpłacić do serwisu (zainwestować) pieniądze tylko raz w danym roku podatkowym. Czyli od razu musimy wiedzieć ile chcemy w danym roku zainwestować. Obstawiam, że większość osób tego dylematu mieć nie będzie, bo maksymalny limit to nawet nie 1000 EUR, a kolejne miejsce do dywersyfikacji klepnięte bez uszczerbku na bezcennym czasie.W regulaminie serwisu widnieje informacja, że nie wszystkie wpłacone doń środki muszą być wykorzystane na inwestycje. Te, które nie znajdą swoich pożyczkobiorców w ciągu 90 dni wracają na konto inwestora w ciągu 14 dni od tego terminu. Jednakże, aktualnie serwis się rozwija i poszukuję inwestorów. Na przyszłość fajna klauzula dzięki której unikają problemów od inwestorów, ale póki co nie sądzę, aby z niej mieli korzystać.


Mam nadzieję, że ten krótki wstęp zarysował postać serwisu i w miarę wyczerpał temat. Póki co więcej ciekawych informacji mi do głowy na temat e-monero nie przychodzi, więc jako jego twórca oczywiście zgłaszam się na królika doświadczalnego i zakładam konto w serwisie. Najpóźniej za miesiąc wrzucę tu parę nowych informacji, tym razem już z autopsji. A póki co, zapraszam do dyskusji na temat serwisu jak i całego zjawiska social lending-u.


Gdyby kogoś temat zainteresował, chciałby zobaczyć z czym i jak to się je lub po prostu chce kolejny serwis do dywersyfikacji portfela, zapraszam.


Reflink - dla dobrych duszyczek

Czysty link - dla złych i niedobrych zachodnich kapitalistów, którzy nie chcą poratować dyszką biednego studenta


#sociallending #pożyczkispołecznościowe #pożyczki #emonero #e-monero #kokos #capitalclub #finansowo
Odpowiedz
[+]
#2
Miałem napisać aktualizację, więc pisze. Smile
Chciałem poczekać do 17 z informacją (zaraz napisze dlaczego), a że w tygodniu średnio mam czas pisać to pisze dopiero dzisiaj. Smile

Mój test wygląda następująco:
Wpłaciłem testowo 400 PLN. Zostało to podzielone na 6 pożyczek:
Pożyczka A - 30 PLN
Pożyczka B - 60 PLN
Pożyczka C - 70 PLN
Pożyczka D - 90 PLN
Pożyczka E - 50 PLN
Pożyczka F - 100 PLN

Pożyczki A do D spłacone bez problemu w terminie, odsetki i kapitał wróciły na konto bankowe. Przelewy robią co mniej więcej 2 tygodnie, więc mamy spokój - nic nie musimy zlecać, a pieniądze często trafiają na konto.

Pozostałe czyli E i F - niestety, w terminie spłaty się nie doczekałem. Pożyczka E miała datę spłaty wyznaczoną na 19 marzec i obecnie pożyczkobiorca ma na sobie windę (windykacje) przeprowadzoną przez serwis. Pożyczka F została przedłużona przez wnioskodawcę do 17 kwietnia (stąd właśnie mój poślizg z postem), ale nadal spłaty nie ma.

W związku z pożyczkami E i F napisałem e-mail - co z cesją przeniesienia wierzytelności. Odpowiedź ekspresowa - że w wypadku mojego konta została zaznaczona opcja automatycznego zawarcia przeniesienia wierzytelności (tak zaznaczyłem przy rejestracji, opcja autocesja czy coś w ten deseń), czyli 91 dnia wymagalności pożyczki (dni po terminie spłaty) cesja zostanie zawarta, a pieniądze trafiają na moje konto.

Podsumowując:
- Support na bardzo duży plus. Wiadomo co gdzie i jak i widać, że serwis dba o użytkownika.
- Pożyczkobiorcy - trochę popełniłem błąd, bo za mało wpłaciłem. Myślałem, że rzeczywiście automat rozrzuci to 400 PLN na 20-40 pożyczek i będzie fajna statystyka, ale trzeba było wpłacić jednak z chociaż 2 koła, żeby przy takim podziale inwestycji coś się dowiedzieć.
- System - przy próbie dodania środków pojawia się informacja, że nie mogę tego zrobić (1 przelew na rok, odsyłam do 1-szego postu w temacie). Nie wiem czy oznacza to, że jak wróci mi na konto 400 PLN to czy mogę znowu wpłacić 400, czy nie wchodzi to w grę. W tym drugim wypadku system dostaje bardzo dużego minusa. 
- Opłacalność - Pożyczki na 2-4 tygodnie z oprocentowaniem w skali roku 10% bez dodatkowych bonusów - całkowity bezsens. Zamrażanie kapitału na czas od miesiąca do nawet i 4 miesięcy w zamian za pół procenta czy procent mija się z celem.

Czekam ogólnie na zmiany w serwisie, bo ostatnie 2 punkty go według mnie skreślają. Póki co polecam jednak oklepanego Kokos-a i nieco nowszego Capital-Club.


pozdrawiam serdecznie Smile
Odpowiedz
[+]
#3
Sam ostatnio zastanawiałem sie nad pożyczkami społecznościowymi. Interesuje mnie portal Futurecapital.

Bo jakie mam alternatywy
forex bardzo niebezpieczny
lokaty nisko oprocentowane
nieruchomości bardzo drogie......

Z tego co widziałem oferuja dobre formy zabezpieczeń dla osób pożyczających. Czy ktoś moze zdecydował się na zainwestowanie u nich i jest zadowolony z dochodu?
Odpowiedz
[+]
#4
Więcej informacji tutaj https://www.futurecapital.pl
Odpowiedz
[+]
#5
@Castano napisz coś więcej nt ochrony inwestorow w w/w firmie. Wrzuc moze screen jak Tobie idzie u nich zarabianie
Odpowiedz
[+]
#6
I te pożyczki może dostać każdy ? Nawet z bazą w BIK ?
Odpowiedz
[+]


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości